Babaruhák mosása - ezek a legfontosabb tudnivalók
Minden kismama nagy izgalommal készül a baba fogadására. Ahogy egyre közelebb és közelebb kerülünk a szülés várható időpontjához, egyre nagyobb izgalommal próbáljuk beszerezni a baba első ruháit, és bizony mindannyiunkban felmerül a kérdés, hogy vajon ezeket a ruhácskákat hogyan kell mosni! Milyen antiallergén vagy allergénmentes mosási megoldások léteznek?
Lássunk erről egy remek összefoglalót!
Beszéljünk most bővebben a babaruhák mosásáról!
Bizonyára egyetértesz velem abban, hogy az allergiás, ekcémás gyerekek száma évről évre egyre nagyobb ütemben növekszik. Ennek sajnos rengeteg oka van, így a mai anyukák arra is egyre jobban odafigyelnek, hogy minél több dolgot kizárjanak, ami allergiát, ekcémát okozhat a kisbabájuknak. Hiszen senkinek sem hiányoznak az álmatlan éjszakák, az égető, viszkető piros foltok a babán, az állandó orvoshoz járás, vizsgálatok, az egyre erősebb kenőcsök és krémek - hogy a végén már végképp lehetetlen beazonosítani, hogy mi okozza a baba allergiáját.
Miben más a kisbabák ruháinak mosása?
Alapvetően igazából semmiben sem más, viszont a legtöbb leendő anyuka ilyenkor kezd jobban odafigyelni egy tisztább, egészségesebb életmódra, így az egészségesebb étkezés, bio kozmetikumok, biopamut babaruhák használata mellett fokozottan kezdünk el figyelni ara is, hogy milyen vegyszereket, így milyen mosószereket használunk a háztartásban.
Bizony bizony egy újszülött baba bőre nagyon érzékeny a környezet hatásaira, így egyáltalán nem mindegy, hogy milyen mosószerrel mossuk a csecsemő ruháit. A hagyományos mosószerek olyan egészségre ártalmas kemikáliákkal, mesterséges illatanyagokkal vannak tele, amelyek irritálhatják a baba kényes bőrét, érintkezés, vagy belélegzés útján pedig allergiás reakciókat, ekcémát válthatnak ki. Hiába az öblítés, a mosószerek maradványai benne maradnak a ruhákban.
A babaruhák első mosása
Sokakban felmerül az a kérdés is, hogy miután beszerezték a leghelyesebb, legédesebb kis ruhácskákat, ki kell-e mosni őket? Mint meg fogod látni, ebben a kérdésben is két tábor van, mint minden kismamás kérdésben! Nekem az a véleményem, hogy ha Kínában, Indonéziában, Kambodzsában vagy Bangladeshben készült ruhákat szerzel be, akkor mindenképpen! Ezekben az országokban a higiéniai és egészségügyi előírások gyakorlatilag nem léteznek. Jó, ha tudod, hogy a mosással a baktériumokat ugyan eltávolíthatod, de a ruha szálai között mélyen megülő vegyszereket nem, vagy csak részben. Márpedig az ezekben az országokban gyártott ruhák jó eséllyel hemzsegnek az egészségre káros kémiai anyagoktól - hogy melyek ezek, arról bővebben itt olvashatsz. |
Ha GOTS minősített babaruhákat vásárolsz, akkor semmi szükség az előmosásukra, ezek igazoltan megbízhatók. Ezek az organikus kis ruhácskák ugyan nem olcsók, de már egyetlen darabbal is rengeteget tehetsz kisbabád egészségéért. Sőt, mivel ezek a babaruhák a legkiválóbb minőségű anyagokból készülnek, nagyon jól bírják a mosást, a szárítógépezést, ezért jóval kevesebb is elég belőlük, tehát árban ugyanott vagy, mint ha megvennék sok olcsó, de gyenge minőségű ruhát. Nem beszélve arról, hogy ha kevesebb van, az kevesebb helyet foglal, nem kell annyit teregetni, hajtogatni, vasalni, pakolgatni. És mikor már nincs rá szükséged, jó áron el is adhatók.
Milyen mosószert válasszak?
Muszáj elkülönítve mosnom a baba ruháit?
Ha eddig nem tetted, érdemes természetesebb, bio mosószerekre váltani – a felnőttek bőrének is egészségesebb és nem mellesleg környezetbarát. A hagyományos mosószerek, öblítők vegyszertartalma a bőrrel érintkezve pillanatok alatt felszívódhat, és akár a véráramba is kerülhetnek a káros anyagok, egy sor allergiás, vagy komolyabb betegséget okozva. Vannak már kiváló magyar termékek, melyek használatukban, állagukban hasonlítanak a hagyományos mosószerekre; de választhatod a mosódiót, a mosószódát, ecetet, nátrium-perkarbonátot és a mosószappant is. Ha ezeket használod, akkor igazából nem is feltétlenül kell külön mosnod a kisbabád ruháit (hacsak nem extra érzékeny a bőre). Ezt mindenki maga dönti el.
Ha Te ragaszkodsz ahhoz, hogy külön mosd a kicsi ruháit, akkor amit tudok tanácsolni az az, hogy körülbelül a baba egyéves koráig szokták elkülönítetten mosni a babaruhákat.
Arra viszont feltétlenül figyelj oda, hogy Magatoknak is azzal a mosószerrel moss, mint a babának!
Hiába használsz a babának antiallergén, öko-, bio- mosószert, ha Magatoknak egy hagyományos fajtával mosol, hiszen a mosógépben benne maradnak a sima mosószer maradványai is, amelyek aztán ugyanúgy bekerülhetnek a baba ruháiba.
Milyen hőfokon mossak, szárítsak?
A babaruhák megkímélése és a kisebb környezetterhelés végett általában 40 fok az ajánlott mosási hőmérséklet. Ha használsz szárítógépet, azt is alacsonyabb hőfokra érdemes állítani. A túl magas hőmérséklet miatt a hagyományos ruhák 4%-kal, a minősített biopamut babaruhák akár 10%-al is összemehetnek – ez utóbbiak azért, mert nem kezelték őket egészségre káros zsugorodásgátló vegyszerekkel.
Kell-e vasalni a babaruhákat?
Milyen öblítőt használjak?
A vasalás ugyan kiváló fertőtlenítő, csíraölő hatású, de igazából egy 40 fokos mosás is elegendő kell, hogy legyen erre a célra.
Azt tartsd szem előtt, hogy a mosószerben, ruhában lévő vegyszereket a vasalás sem fogja eltávolítani. Úgy gondolom ezt is mindenki maga dönti el, hogy szeretné-e vasalni a pici ruháit, kinek mi fér bele, ki mihez szokott, nincs rá kötelezően előírt szabály.
Ha Te szeretnéd vasalni a kis ruhákat, akkor íme egy tipp: általában a babák 4-5 hónapos koráig szokták vasalni a picik öltözékét.
Mennyi babaruhára lesz szükség?
Egy kismamának általában időből van a legkevesebb, így minél kevesebb babaruhát szerzel be, annál könnyebb dolgod lesz. Ugyan lehet, hogy többször kell mosnod, de nem kell állandóan a ruhák pakolásával, hajtogatásával, válogatásával bajlódnod. Legyen kevesebb, de az legyen minőségi, vegyszermentes, tanúsítottan organikus pamut babaruha – babád bőrének, egészségének megóvása, a környezet védelme és a Te időd megtakarítása miatt is!
Hogyan tisztítsam ki a foltokat?
Egy pici baba kb. féléves koráig még nem nagyon tudja összekoszolni a ruháit, de azért így is előfordulhatnak makacs foltok – büfizés, bukás, egy-egy pelusos baleset, stb. Mindenképpen helyi tisztítás javasolt, a klóros fehérítők használata kerülendő, mert egyrészt kifakíthatja a ruhát, másrészt a klór igen agresszív vegyszer. A mosószappanos bedörzsölés kiváló eredményeket hoz, illetve ha van rá lehetőséged, szárítsd a ruhákat kint a levegőn – a napsugaraknak kiváló folttisztító hatásuk van.